ثبت نام

 

احجام عملیات خاکی و مقاطع عرضی (فصل 0 قسمت 11)

11-min
ب

در درس یازدهم از فصل صفر به محاسبه احجام عملیات خاکی و مقاطع عرضی  و ترسیم منحنی بروکنر پرداختیم .

در ابتدای درس مروری به درس گذشته کردیم و در ادامه با استفاده از منوی سکشن و محاسبه احجام عملیات خاکی سطوح بالا و زمین طبیعی را انتخاب میکنیم و عملیات محاسبه حجم را انجام می‌دهیم 

در قسمت انتخاب سطوح نرم افزار دو سطح زمین طبیعی و سطح دیتوم رو از ما می‌خواهد .

– بنابراین می توانیم با نام گذاری سطوح ساخته شده از سطح زمین طبیعی به اسم سطح زمین طبیعی و نام گذاری صحیح سطوح بالا و پایین از کریدور در این مرحله با استفاده از نام ها سطوح مورد نظر را به نرم افزار معرفی کنیم دقت شود بعد از محاسبه احجام عملیات خاکی به مقاطع عرضی ترسیم شده که توزیح آن در ادامه می‌آید مراجعه کرده و با استفاده از هاشور ها صحت انجام محاسبه عملیات خاکی را چک نمایید .

احجام عملیات خاکی و مقاطع عرضی 

یکی از مراحلی که در نرم افزار سیویل تری دی می توان آن را انجام داد ، احجام عملیات خاکی و مقاطع عرضی است .هنگامی که مقاطع عرضی را ترسیم می کنیم می توانیم به آن جدولی جهت محاسبه احجام عملیات خاکی و یا نشان دادن آن اضافه کنیم .
روش منطقی برای محاسبه احجام عملیات خاکی بعد از ساخت کریدور و سطوح بالا و پایین آن این است که به مقاطع عرضی و یا سکشن مراجعه کنیم و محاسبه احجام را کلیک نماییم
سپس سطح طبیعی زمین و سطح دیتوم را که همان سطح پایین کریدور است انتخاب نماییم . پس از آن محاسبه ترسیم مقاطع عرضی را انجام می‌دهیم . در اینجا می توانیم با استفاده از هاشور ها صحت محاسبه انجام عملیات خاکی را چک نماییم و در نهایت منحنی بروکنر را از همان منو ترسیم نماییم منحنی بروکنر منحنی است که به ما کمک می کند تا مسافت متوسط حمل خاک را تا جای امکان کاهش دهیم .

برای مطالعه بیشتر در مورد منحنی بروکنر می توانیم به کتب طرح هندسی راه و محاسبه احجام عملیات خاکی مراجعه نماییم .

 

 


لینک های دانلود


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *